...

Meslek Yüksekokulu

Bilgisayar Teknolojileri Bölümü, bilişim teknolojiler alanında bilgi ve beceri sahibi, mobil, web tabanlı ve masaüstü programları geliştirebilen, veri tabanı yönetimi becerisine sahip, bilgisayar tamir ve bakımı yapabilen, bireysel ve grup çalışmalarında başarılı, nitelikli bilgisayar tekniker yetiştirmektedir. Bölümümüz Avrupa Birliği projelerini gerçekleştirmek ve bu projeler ile öğrencilerine öğrenme ve araştırma için pozitif bir atmosfer sağlamayı amaçlamaktadır.

Bilgisayar Teknolojileri bölümü, sahip olduğu öğretim elemanı kadrosu ile öğrencilerine en iyi şekilde eğitim vermeye çalışmaktadır. Bölümün eğitim programı, sektörün gereksinimlerine kolayca ayak uydurabilmek amacıyla dinamik bir yapıda tasarlanmıştır. Müfredatındaki dersler ile öğrencilerin eğitim sonrasında daha kolay iş bulması ve lisans programlarına geçen öğrencilerin, geçtikleri programa kolayca uyum sağlayabileceği yeterlilikte işlenmektedir. Bölümde yer alan dersler Meslek Yüksekokulu bünyesinde yer alan ve her biri 40'ar adet çağımızın gereksinimlerini karşılayan bilgisayarlarla donatılmış lâboratuarlarda işlenmektedir. Böylece öğrenciler derslerde uygulama yapma imkanı bulabilmektedirler. Şu anda öğrencilerimize C#, Java, PHP ve ASPX programlama dilleri, Windows ve Linux işletim sistemleri, yaygın olarak kullanılan kelime işlem, elektronik tablolama ve sunum programları, web tasarım ve veri tabanları eğitimleri üst düzeyde verilmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Programı öğrencilerini bilgisayar teknolojilerinin kullanıldığı birçok alanda istihdam edilecek şekilde yetiştirir. Programdan mezun olacak öğrenciler, 2 yıllık öğrenimleri boyunca aldıkları (Bilgisayar Donanımı, Web Tasarımı, Nesne Tabanlı Programlama, Grafik ve Animasyon, İşletim Sistemleri, İnternet Programcılığı, Sunucu İşletim Sistemleri, Veri Tabanı I-II, Görsel Programlama I-II-III gibi ) derslerde teknolojinin çok değişik ortamlarda kullanımıyla ilgili bilgi ve becerilerle donatılacaklardır. Bilgisayar Programcılığı ön lisans programından mezun olan öğrenciler, “Bilgisayar Programcısı” veya “Bilgisayar Teknikeri” unvanı alabileceklerdir.

Program mezunları kendi girişimlerini gerçekleştirebilecekleri gibi kamu ve özel sektör kuruluşlarının bilgi işlem, yazılım, donanım, iletişim ağları ya da bakım onarım servislerinde ihtiyaç duyulan bilişim personeli kadrosunda görev alabilmektedirler.